temat
Czym jest mobbing w miejscu pracy? Jak sobie z tym radzić? Jak pozwać pracodawcę? Poznaj definicję mobbingu w pracy.
Mobbing w pracy to zjawisko, które polega na systematycznym, długotrwałym prześladowaniu danych pracowników, co prowadzi do rozstroju zdrowia oraz negatywnie wpływa na warunki pracy. Osoba, która stosuje takie zachowania, nazywana jest mobberem. W przypadku, gdy mobbing rzeczywiście zaistniał, pokrzywdzony pracownik ma prawo dochodzić swoich praw, a w razie potrzeby może zgłosić sprawę do państwowej inspekcji pracy lub sądu pracy. Stosowanie antymobbingowych przepisów oraz przestrzeganie zasad BHP są kluczowe dla zapewnienia zdrowego środowiska pracy.
Czym jest mobbing w pracy - definicja zgodnie z Kodeksem Pracy
Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników
Rodzaje mobbingu
Mobbing jest zjawiskiem dość skomplikowanym, jednak w podstawowym podziale wyróżniamy trzy rodzaje mobbingu: pionowy, poziomy i ukośny. Pierwszy z nich to sytuacja pracownika przeciwko przełożonemu, drugi pracownika przeciwko innemu pracownikowi, a trzeci ukośny lub inaczej nazywany pochyłym to mobbing przełożonego przeciwko pracownikowi. Jak więc widać z powyższego podziału sprawcą mobbingu może być nie tylko przełożony, ale również zatrudniony pracownik.
Najczęstsze przyczyny mobbingu
Przyczyny powstawania mobbingu w miejscu pracy są złożone i ciężko jasno określić które zachowania przyczynią się do zaistnienia mobbingu. Należy tutaj wziąć pod uwagę cechy charakteru i osobowości zarówno mobbera jak i ofiary. Atmosfera w pracy, sytuacja firmy na rynku, sposób zarządzania ludźmi, doświadczenie kadr kierowniczych - to wszystko wpływa na całą higienę pracy i samopoczucie pracodawcy i pracowników. Nasilenie zjawiska pojawia się gdy mamy doczynienia z tzw. nieustannym wyścigiem między zatrudnionymi, rywalizacją, brakiem jedności, zaufania, współpracy. Chęć zdobycia awansu i cenionego stanowiska lub zupełnie przeciwnie chęć utrzymania stanowiska w momencie kiedy dochodzi do redukcji etatów czy zwolnień.
Jak udowodnić mobbing w pracy
Z uwagi na fakt, że sprawa o mobbing wytaczana jest z wniosku cywilnego - to poszkodowany ma obowiązek dostarczyć dowody służące jako potwierdzenie zaistniałej sytuacji. Mogą to być zdjęcia lub filmy obrazujące sytuacje mobbingowe, nagrania, screeny rozmów na komunikatorach, jeśli takie występują. Jeśli jest możliwość warto również zadbać o świadków.
Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na to, czy ofiara chce się zgłosić jedynie do kierownika, kadr, innego działu firmy czy też do sądu. W pierwszym przypadku filmy czy nagrania rozmów mogą być wystarczające ponieważ zobrazują osobom decyzyjnym skalę problemu i może on na tej podstawie wyciągnąć wnioski. Jednak w przypadku sprawy w sądzie nagrania np. z ukrytej kamery mogą nie zostać dopuszczone ponieważ nie zostały pozyskane w sposób zgodny z prawem.
W przypadku sporu sądowego warto poprosić o pomoc adwokata lub radcę prawnego, który specjalizuje się w tego typu sprawach związanych z Kodeksem Pracy. Pomoc specjalisty może usprawnić cały proces i zwiększyć szansę na wygraną.
Gdzie zgłosić mobbing i nękanie przez przełożonego lub współpracowników?
Zależy to od skali problemu i rozległości występowania mobbingu, a także od tego czy mamy problem ze współpracownikiem czy podwładnym. W pierwszej kolejności warto zgłosić się do swoich kierowników, managerów, a jeśli to nie pomoże do osób z wyższych struktur firmy. Jeśli takie działania nie przyniosą efektów i firma nie będzie reagowała na zgłoszenia warto spróbować z pomocą adwokata skierować sprawę do sądu.